Date(s) - 18/05/2018 - 20/05/2018

Αμφιθέατρο Γενικού Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Ιωαννίνων

Ένα ιδιαίτερο τμήμα του μαθήματος της Ανατομίας ΙΙ βασίζεται στο πρόγραμμα των Ομότιμων Υποβοηθών της Ανατομίας (Peer learning – teaching).

Σύμφωνα με αυτό δίδεται η ευκαιρία σε φοιτητές μεγαλυτέρων ετών της Ιατρικής, οι οποίοι έχουν επιτυχώς περάσει (αριστεύσει) το μάθημα της Ανατομίας, να επικουρήσουν τα μέλη ΔΕΠ της Ανατομίας κατά την διδασκαλία των Εργαστηριακών Ασκήσεων. Κατ΄ αυτό τον τρόπο, επιτυγχάνεται άμεση αλληλεπίδραση μεταξύ των φοιτητών, έτσι ώστε να προάγεται η ενεργός μάθηση και να ωφελούνται διδακτικά οι φοιτητές (εκπαιδευόμενοι-φοιτητές).

Εξίσου σημαντικό είναι το γεγονός ότι οι υποβοηθοί Ανατομίας (εκπαιδευτές – φοιτητές) ωφελούνται σημαντικά από την συνεχή επαφή με το αντικείμενο της Ανατομίας και την ανασκόπηση της ύλης των μαθημάτων.

Η Πρακτική Άσκηση θα πραγματοποιηθεί στο Εργαστήριο της Ανατομίας.