Date(s) - 26/09/2016

Αμφιθέατρο Κεντρικής Βιβλιοθήκης Πανεπιστημίου Ιωαννίνων

• Brain drain, brain waste or brain spillover?
  • Could it be that the infamous brain drain may not be so bad after all?
  • Shall we talk about brain allocation optimisation rather than about brain drain?

Η «φυγή εγκεφάλων» ή brain drain από μια χώρα με άσχημες οικονομικές ή/και πολιτικές συνθήκες έχει πολύ συχνά περιγραφεί με μελανά χρώματα. Είναι όμως τόσο κακή;

Το τμήμα Οικονομικών Επιστημών διοργανώνει εκδήλωση (δημόσια διάλεξη) με θέμα τη «φυγή εγκεφάλων» και τις κοινωνικοοικονομικές επιπτώσεις της με εισηγητές τους: Linas Cekanavicius και Gindra Kasnauskiene, καθηγητές της σχολής Οικονομικών Επιστημών του παν/μίου Βίλνιους της Λιθουανίας.

Η διάλεξη είναι ανοικτή τόσο στην πανεπιστημιακή κοινότητας όσο και σε κάθε ενδιαφερόμενο. Οι εισηγητές θα αναφερθούν τόσο στην εμπειρία της χώρας τους (η Λιθουανία έχασε το 20% το πληθυσμού της τη δεκαετία του 1990) όσο και στη γενικότερη κατάσταση άλλων Ευρωπαϊκών χωρών.

Η διάλεξη θα πραγματοποιηθεί στην Αγγλική γλώσσα. Το προσωπικό του τμήματος Οικονομικών Επιστημών θα βοηθήσει στη πιθανή ανάγκη μετάφρασης κατά τη διάρκεια της συζήτησης που θα ακολουθήσει.

Οργάνωση: Τμήμα Οικονομικών Επιστημών

Σχετικός σύνδεσμος: http://stavrakoudis.econ.uoi.gr/stavrakoudis/?nid=502#

Πρόσωπο ή Υπηρεσία: Αθανάσιος Σταυρακούδης, συντονιστής Erasmus+ τμήματος Οικονομικών Επιστημών

Τηλέφωνο: 26510-05935