Με μεγάλη χαρά

σας καλούμε στην έναρξη του συνεδρίου «Αρχαιολογικοί Διάλογοι 2017«

που θα γίνει στην αίθουσα εκδηλώσεων του Ιστορικού Αρχείου Ηπείρου στο Σουφαρί Σαράι στο Κάστρο των Ιωαννίνων

την Πέμπτη 1 Ιουνίου 2017, στις 7 μμ.

Στην ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Μετακινήσεις: Τόποι, μνήμες, υλικότητα. Για τη σημασία της αρχαιολογίας και της πολιτιστικής κληρονομιάς στο σήμερα» μετέχουν οι:

• Δημήτρης Πλάντζος, Αναπλ. Καθηγητής Κλασικής Αρχαιολογίας, Πανεπιστήμιο Αθηνών: «Σε τι χρησιμεύει μια αρχαιολογία της μετακίνησης στο παρόν;»
  • Βασίλης Νιτσιάκος, Καθηγητής Κοινωνικής Λαογραφίας, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων: «Από το κουρμπέτι στη μεταμοντέρνα διεθνικότητα».
  • Ελεάνα Γιαλούρη, Επίκουρη Καθηγήτρια Ανθρωπολογίας και Υλικού Πολιτισμού, Πάντειο Πανεπιστήμιο Κοινωνικών και Πολιτικών Επιστημών: «Μετακινήσεις μεταξύ ανθρωπολογίας, αρχαιολογίας και σύγχρονης τέχνης».
  • Γιάννης Χαμηλάκης, Καθηγητής Αρχαιολογίας και Νεοελληνικών Σπουδών, Brown University: «Για μια αρχαιολογία της σύγχρονης μετανάστευσης».

Συντονίζει η Εσθήρ Σολομών, Επίκουρη Καθηγήτρια Μουσειολογίας, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων.

Επιλέξτε για μεγέθυνση

Το ίδιο βράδυ, στις 9 μμ, στον εκθεσιακό του Ιστορικού Αρχείου θα εγκαινιαστεί η έκθεση Terra Incognita” των φοιτητών  της Σχολής Καλών Τεχνών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων. Τη βραδιά θα κλείσει ένα μουσικό σχόλιο από την ομάδα ΗΝΟΡΟ.

Συντονισμός και επιμέλεια της έκθεσης: Βαγγέλης Γκόκας, Αναπληρωτής Καθηγητής Ζωγραφικής, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, Κώστας Μπασσάνος, Επίκουρος Καθηγητής Γλυπτικής, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, Νίκος Αρτέμης, Επίκουρος Καθηγητής Ψηφιακών Μορφών Τέχνης, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων και ομάδα φοιτητών.

Διάρκεια έκθεσης: 1-9 Ιουνίου 2017, Σουφαρί Σαράι και Ιτς Καλέ, Κάστρο.

Είσοδος ελεύθερη σε όλες τις εκδηλώσεις.

Οργάνωση: Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, Εφορεία Αρχαιοτήτων Ιωαννίνων και Σύλλογος Ελλήνων Αρχαιολόγων

Σχετικός σύνδεσμος: http://archdial17.conf.uoi.gr/

1. afisa_2 full