Date(s) - 25/05/2018

Αμφιθέατρο Γενικού Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Ιωαννίνων

Αγαπητές και Αγαπητοί Συνάδελφοι,

Με ιδιαίτερη χαρά σας καλοσωρίζουμε στην 4η Ημερίδα Αποκατάστασης Τραύματος Οσφυοπυελικής Περιοχής με Διεθνή Συμμετοχή, που διοργανώνεται από την Κλινική Φυσικής Ιατρικής και Αποκατάστασης & την Ορθοπαιδική Κλινική της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων. Τελεί υπό την αιγίδα του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, του Κολλεγίου Ελλήνων Ορθοπαιδικών Χειρουργών (Κ.Ε.Ο.Χ.) και της Ελληνικής Εταιρίας Σπονδυλικής Στήλης (Ε.Ε.Σ.Σ.).

Η Ημερίδα θα πραγματοποιηθεί στο Αμφιθέατρο του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Ιωαννίνων την Παρασκευή 25 Μαΐου 2018 και σε συνέχεια της Ημέρας Επισκέπτη Καθηγητή της Κλινικής Φυσικής Ιατρικής και Αποκατάστασης ‘Σ. Νιάρχος’ που θα διενεργηθεί τη Πέμπτη 24 Μαΐου 2018.

Η Ημερίδα Αποκατάστασης Τραύματος Οσφυοπυελικής Περιοχής απευθύνεται σε ιατρούς συναφών ειδικοτήτων (Ορθοπαιδικούς, Φυσιάτρους, Ακτινολόγους, Χειρουργούς, Παθολόγους, Νευροχειρουργούς, Νευρολόγους), θεραπευτές (φυσικοθεραπευτές, εργοθεραπευτές, ψυχολόγους), ορθοτιστές, νοσηλευτές και φοιτητές και θα περιλαμβάνει τις τελευταίες εξελίξεις στην αποκατάσταση (χειρουργική και μη χειρουργική) του τραύματος της οσφυοπυελικής περιοχής με ολιστική προσέγγιση. Κύρια θέματα θα είναι οι αρχές αντιμετώπισης πολυτραυματία με κάκωση οσφυοπυελικής περιοχής αλλά και η θεραπεία-αποκατάσταση των τραυματισμών οσφυικής και ιεράς μοίρας σπονδυλικής στήλης και πυέλου. Ομιλητές θα είναι Έλληνες επιστήμονες, καταξιωμένοι στο τομέα της Αποκατάστασης των Κακώσεων της Οσφυοπυελικής Περιοχής.

Η Ημερίδα θα μοριοδοτηθεί με 6 μόρια συνεχιζόμενης εκπαίδευσης (CME Credits).

Η είσοδος και η συμμετοχή των ενδιαφερομένων είναι χωρίς κόστος.
Προεγγραφές γίνονται με συμπλήρωση του Δελτίου Συμμετοχής (επισυνάπτεται)

Με συναδελφικούς χαιρετισμούς,

Αβραάμ Πλούμης
Αναπλ. Καθηγητής Φ.Ι.Α.