Date(s) - 11/01/2017

Εργαστήριο Λαογραφίας, Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας (1ος όροφος)

5ος Κύκλος Σεμιναρίων Λαογραφίας

ΤΕΤΑΡΤΗ, 11 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2017, ώρα 6.30μ.μ.
Χρήστος Καρύδης,
Δρ Φ., Διδάσκων Α.ΤΕΙ Ιονίων Νήσων, Κατεύθυνση Συντήρησης Πολιτισμικής Κληρονομιάς, και  Επισκέπτης Διδάσκων στο Διατμηματικό Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Προστασίας & Συντήρησης, Α.Π.Θ.
Θέμα: «Ένδυμα/Ύφασμα στο μουσειακό περιβάλλον: Καταγραφή, διατήρηση και προληπτική συντήρηση».

Το σεμινάριο εντάσσεται στον 5ο κύκλο Σεμιναρίων Λαογραφίας με θέμα «ΤΟ ΕΝΔΥΜΑ ΤΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ: ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΟΠΟΥΣ «ΕΚΚΙΝΗΣΗΣ» ΣΤΟΥΣ ΜΟΥΣΕΙΑΚΟΥΣ ΤΟΠΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΧΟΡΕΥΤΙΚΕΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΘΕΩΡΙΑ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΣΗΜΕΡΑ» που διοργανώνει ο Τομέας Λαογραφίας του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, στο πλαίσιο του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών «Νεότερη και Σύγχρονη Ιστορία -Λαογραφία»

Τα σεμινάρια είναι ανοιχτά και στο κοινό και πραγματοποιούνται στο Εργαστήριο Λαογραφίας, Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας (1ος όροφος) στις 6.30μ.μ. (εκτός από το σεμινάριο της Τετάρτης 30-11-2016 που θα πραγματοποιηθεί στις 5.00μ.μ.) σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα:

Πρόγραμμα 5ου κύκλου Σεμιναρίων του Τομέα Λαογραφίας

Τομέας Λαογραφίας Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας Πανεπιστημίου Ιωαννίνων,
Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Νεότερη και Σύγχρονη Ιστορία – Λαογραφία»

Οργάνωση: Τομέας Λαογραφίας Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας Πανεπιστημίου Ιωαννίνων

Κόστος συμμετοχής: Τα σεμινάρια είναι ανοιχτά και στο κοινό

Σχετικός σύνδεσμος: http://www.uoi.gr/5os-kyklos-seminarion-laografias-programma/?#