Date(s) - 09/02/2017

Εργαστήριο Λαογραφίας, Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας (1ος όροφος)

5ος Κύκλος Σεμιναρίων Λαογραφίας

ΠΕΜΠΤΗ, 9 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2017*, ώρα 6.30μ.μ.

Χρήστος Καρύδης,
Δρ Φ., Διδάσκων Α.ΤΕΙ Ιονίων Νήσων, Κατεύθυνση Συντήρησης Πολιτισμικής Κληρονομιάς, και  Επισκέπτης Διδάσκων στο Διατμηματικό Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Προστασίας & Συντήρησης, Α.Π.Θ.

Θέμα: «Ένδυμα/Ύφασμα στο μουσειακό περιβάλλον: Καταγραφή, διατήρηση και προληπτική συντήρηση».

Το σεμινάριο εντάσσεται στον 5ο κύκλο Σεμιναρίων Λαογραφίας με θέμα «ΤΟ ΕΝΔΥΜΑ ΤΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ: ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΟΠΟΥΣ «ΕΚΚΙΝΗΣΗΣ» ΣΤΟΥΣ ΜΟΥΣΕΙΑΚΟΥΣ ΤΟΠΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΧΟΡΕΥΤΙΚΕΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΘΕΩΡΙΑ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΣΗΜΕΡΑ» που διοργανώνει ο Τομέας Λαογραφίας του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, στο πλαίσιο του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών «Νεότερη και Σύγχρονη Ιστορία -Λαογραφία»

Τα σεμινάρια είναι ανοιχτά και στο κοινό και πραγματοποιούνται στο Εργαστήριο Λαογραφίας, Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας (1ος όροφος) στις 6.30μ.μ. σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα:

Πρόγραμμα 5ου κύκλου Σεμιναρίων του Τομέα Λαογραφίας

Τομέας Λαογραφίας Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας Πανεπιστημίου Ιωαννίνων,
Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Νεότερη και Σύγχρονη Ιστορία – Λαογραφία»

*Η διάλεξη του κ. Καρύδη ήταν προγραμματισμένη για την Τετάρτη 11-1-2017
και αναβλήθηκε λόγω των δυσμενών καιρικών συνθηκών

Οργάνωση: Τομέας Λαογραφίας Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας Πανεπιστημίου Ιωαννίνων

Κόστος συμμετοχής: Τα σεμινάρια είναι ανοιχτά και στο κοινό

Σχετικός σύνδεσμος: http://www.uoi.gr/5os-kyklos-seminarion-laografias-programma/?#