Date(s) - 18/01/2017

Εργαστήριο Λαογραφίας, Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας (1ος όροφος)

5ος Κύκλος Σεμιναρίων Λαογραφίας

ΤΕΤΑΡΤΗ, 18 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2017, ώρα 6.30μ.μ.
Ιωσήφ Χατζηκυριάκος,
Διευθυντής του Ιδρύματος Φοίβου Σταυρίδη – Αρχεία Λάρνακας
Θέμα: «Η μελέτη του ενδύματος μέσα από αρχειακές πηγές».

Το σεμινάριο εντάσσεται στον 5ο κύκλο Σεμιναρίων Λαογραφίας με θέμα «ΤΟ ΕΝΔΥΜΑ ΤΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ: ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΟΠΟΥΣ «ΕΚΚΙΝΗΣΗΣ» ΣΤΟΥΣ ΜΟΥΣΕΙΑΚΟΥΣ ΤΟΠΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΧΟΡΕΥΤΙΚΕΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΘΕΩΡΙΑ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΣΗΜΕΡΑ» που διοργανώνει ο Τομέας Λαογραφίας του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, στο πλαίσιο του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών «Νεότερη και Σύγχρονη Ιστορία -Λαογραφία»

Τα σεμινάρια είναι ανοιχτά και στο κοινό και πραγματοποιούνται στο Εργαστήριο Λαογραφίας, Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας (1ος όροφος) στις 6.30μ.μ. (εκτός από το σεμινάριο της Τετάρτης 30-11-2016 που θα πραγματοποιηθεί στις 5.00μ.μ.) σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα:

Πρόγραμμα 5ου κύκλου Σεμιναρίων του Τομέα Λαογραφίας

Τομέας Λαογραφίας Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας Πανεπιστημίου Ιωαννίνων,
Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Νεότερη και Σύγχρονη Ιστορία – Λαογραφία»

Οργάνωση: Τομέας Λαογραφίας Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας Πανεπιστημίου Ιωαννίνων

Κόστος συμμετοχής: Τα σεμινάρια είναι ανοιχτά και στο κοινό

Σχετικός σύνδεσμος: http://www.uoi.gr/5os-kyklos-seminarion-laografias-programma/?#