Date(s) - 19/03/2019 - 23/03/2019

Conference Center “Karolos Papoulias”, located in the University campus

The region of South and Central Europe and Middle East of the International Society for Cultural-Historical and Activity Research (ISCAR) (https://www.iscar.org/), the Department of Early Childhood Education of the School of Education of the University of Ioannina and the Department of Psychology of the School of Social Sciences of the University of Crete, are happy to announce the organization of the International conference “Crisis in Contexts”. The conference will be held at the University of Ioannina in Greece, from the 19th to the 23th of March 2019.

The conference theme invokes the study of crisis in the past, present and future through the prism of cultural-historical activity and research. Challenging issues and practices, new ideas at different levels of human development at different parts of the world have raised deep conversations as well as new era in the socio-cultural field of research. The conference aims to promote dialogue as well as discussions about crisis in different contexts and to explore questions, problems, methodologies and practices in the traditions of cultural-historical activity theory.

Themes of the conference:

1. Crisis in the socio-cultural research context
  2. Epistemology and methodology in crisis situations
  3. Crisis in psychology and social sciences
  4. The effects of social and economic crisis on health, family, and education
  5. Human development at times of crisis
  6. Science, Technology, Engineering, Arts and Mathematics Education in a cultural historical context
  7. Sustainable development at times of crisis
  8. ‘Perezhivanie’ and human drama at times of social crisis
  9. Crisis and psychological processe
  10. Crisis and collective memories
  11. Inclusion and special needs at times of the crisis