Date(s) - 17/04/2019

Αίθουσα Συνεδριάσεων Τομέα Ιστορίας Νεοτέρων Χρόνων

Στο πλαίσιο του κύκλου διαλέξεων «Το παρελθόν στο παρόν: διεπιστημονικές προσεγγίσεις» που διοργανώνει το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Νεότερος και Σύγχρονος Κόσμος: Ιστορία, Λαογραφία, Ανθρωπολογία» του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας του  Πανεπιστημίου Ιωαννίνων για το εαρινό εξάμηνο 2018-2019, ο κ. Μανώλης Σειραγάκης (Πανεπιστήμιο Κρήτης), θα μιλήσει με θέμα:

Η αναθεώρηση του λαϊκού στοιχείου στο θέατρο, τη μουσική και την κοινωνία του 1962: Δυο «έντεχνες» επιθεωρήσεις στα θέατρα της Λεωφόρου Αλεξάνδρας: Μίκη Θεοδωράκη Όμορφη Πόλη και Μάνου Χατζιδάκι Οδός Ονείρων

Τετάρτη 17 Απριλίου  2019, ώρα 18.00

(Φιλοσοφική Σχολή, 1ος όροφος)

Οι διαλέξεις είναι ανοιχτές και στο ευρύ κοινό.

Οργάνωση: Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Νεότερος και Σύγχρονος Κόσμος: Ιστορία, Λαογραφία, Ανθρωπολογία»

Κόστος συμμετοχής: Χωρίς κόστος συμμετοχής

Σχετικός σύνδεσμος: https://www.uoi.gr/kyklos-dialexeon-to-parelthon-sto-paron-diepistimonikes-proseggiseis-ear-exam-2018-2019/

Πρόσωπο ή Υπηρεσία: Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Νεότερος και Σύγχρονος Κόσμος: Ιστορία, Λαογραφία, Ανθρωπολογία»